top of page

Навчальна лабораторія спеціальної освіти та психологічного консультування

Навчальна лабораторія спеціальної освіти та психологічного консультування Запорізького національного університету була створена завдяки Україно - Німецькому проєкту «Вчимося та працюємо разом» влітку 2003 року та працює і на сьогоднішній день. Особливість даної лабораторії полягає в унікальному іграшково-розвивальному обладнанні, яке стало подарунком від колег з Магдебург-Стендальського університету та інтегративного дитячого садку «Кушельхаус» (м. Магдебург).

В основу обладнання навчальної лабораторії були покладені ідеї педагогіки Марії Монтессорі: наявність Монтессорі - матеріалів (відкриті полиці, які дозволяють дитині обрати ту іграшку, з якою вона хоче взаємодіяти; натуральна сировина, з якої створені розвивальні матеріали – деревина, натуральні тканини, нетоксичний пластилін, фарби). Діти займаються за програмою, яка дає їм можливість адаптуватися в соціумі, розвити оригінальне творче мислення. Відбувається розвиток моторики, що, в свою чергу, є поштовхом для розвитку мовленнєвих функцій.

Метою діяльності навчальної лабораторії спеціальної освіти та психологічного консультування є організація навчання студентів новітнім технологіям логопедичної, соціально-педагогічної та психокорекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами з розвитку мовленнєвих функцій, пізнавальної сфери, навичок самообслуговування, моторики, комунікативних здібностей та сенсорних навичок.

Під час проведення занять дітям надається можливість поліпшити свій розвиток, засвоїти побутові й соціальні навички, розвинути здібності й надалі інтегруватися в життя суспільства й вести повноцінне життя в соціумі відповідно їхніх індивідуальних інтересів і можливостей. Здійснення цих завдань покладене на студентів факультету соціальної педагогіки і психології, які вивчають новітні технології роботи з дітьми і на практиці в лабораторії відпрацьовують набутий теоретичний досвід.

Лабораторія спеціально обладнана для відпрацювання студентами набутих теоретичних знань та умінь з таких спеціальностей:

  • 231 соціальна робота освітня програма соціальна педагогіка;

  • 053 психологія;

  • 016 спеціальна освіта (спеціалізація 016.01 логопедія);

  • 012 дошкільна освіта освітня програма дошкільна освіта;

  • 013 початкова освіта освітня програма початкова освіта.

В рамках проходження практики та відпрацювання практичних занять з дисциплін навчального циклу студенти формують практичні навички з фаху в методично-відповідних умовах.

Основними завданнями навчальної лабораторії спеціальної освіти та психологічного консультування є:

  • Супровід студентів в ході оволодіння ними уміннями, пов’язаними із підготовкою, проведенням, аналізом та документаційним оформленням роботи зі слухачами. Методами збору інформації є спостереження, бесіда, анкетування, тестування тощо. Корекційні методи та техніки роботи застосовуються із використанням музики, малювання, ляльок, ігор, історій, казок тощо.

  • Забезпечення проведення навчальної та виробничої практики здобувачів вищої освіти університету.

  • Організація майстер-класів, тренінгів, семінарів.

  • Організація та проведення конференцій, відкритих лекцій, присвячених тенденціям розвитку спеціальної освіти та питанням психологічної допомоги. Консультування та надання підтримки дітям, підліткам та дорослим, що потребують логопедичної, соціально-педагогічної та/або психологічної допомоги.

  • Підготовка та підвищення кваліфікації фахівців із залученням бази лабораторії, якщо кількість осіб групи не перевищує 10 осіб. Винятком може вважатися використання лабораторії для поверхневого ознайомлення з обладнанням (екскурсійне відвідування).

  • Проведення на платній основі консультацій з питань психологічного (психофізичного) розвитку дитини та проведення корекційно-реабілітаційних заходів з дітьми, які потребують спеціально організованих занять з розвитку пізнавальної сфери співробітниками лабораторії та викладачами факультету соціальної педагогіки та психології.

  • Дотримання принципів конфіденційності та анонімності в роботі.

  • Надання інформації ЗМІ про навчальну лабораторію за погодженням з деканом факультету соціальної педагогіки та психології та прес-центром ЗНУ.

Відповідно до покладених завдань навчальна лабораторія спеціальної освіти та психологічного консультування реалізує наступні функції роботи:

  • Організація практичних занять студентів факультету соціальної педагогіки та психології з основних дисциплін, що пов’язані із спеціальною освітою та психологічним консультуванням.

  • Сприяння студентам у виконанні завдань для самостійної, командної та інтерактивної роботи, що передбачені навчальним планом з підготовки здобувачів вищої освіти у ЗНУ та робочими навчальними програмами.

  • Організаційне, технічне, навчально-методичне забезпечення навчальної, дослідницької і творчої роботи магістрів, аспірантів, здобувачів та викладачів факультету соціальної педагогіки та психології.

  • Забезпечення умов для проходження навчальної та виробничої практики студентами факультету соціальної педагогіки та психології в очній та дистанційній форми та формування комплексів навчально-методичного забезпечення кожного виду практики за освітніми програмами факультету для виконання студентами індивідуальних завдань.

  • Закріплення практичних навичок із фахових дисциплін шляхом участі студентів та співробітників лабораторії в безпосередній роботі з дітьми та батьками, які звернулися по допомогу можливе за умови згоди на це батьків та якщо присутність сторонньої людини не надає небажаного впливу на процес роботи. При цьому, для спостереження слід застосовувати дзеркало Геззела. Кількість студентів-спостерігачів не повинна перевищувати 10 осіб на сеанс/заняття.

  • Сприяння залученню провідних фахівців зі спеціальної освіти, психології, дошкільної та початкової освіти до освітнього процесу при підготовці здобувачів вищої освіти на факультеті соціальної педагогіки та психології.

  • Участь співробітників і студентів, що проходять практику в лабораторії, в тренінгах і майстер-класах, відкритих лекціях, семінарах тощо стосовно специфіки роботи в сфері надання допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами.

  • Ведення номенклатури справ, робочої документації.

Лабораторію відвідують діти дошкільного та молодшого шкільного віку. Найпоширеніші діагнози - синдром Дауна, ранній дитячий аутизм, ЗПР (затримка психомовленнєвого розвитку), розумова відсталість, відхилення в поведінці, гіперактивність та ін.

Перспективи діяльності лабораторії

Діяльність лабораторії, з одного боку, націлена на поширення сфери послуг для родин, які виховують дітей з особливими освітніми потребами дошкільного та молодшого шкільного віку. З іншого боку, метою діяльності лабораторії є надання студентам факультету соціальної педагогіки і психології можливості відпрацювання на практиці теоретичного досвіду, набутого під час навчання у ЗНУ. Таким чином, діяльність лабораторії буде внеском до розвитку сфери соціальних послуг в Україні.

category-12645-2020-12-16--14-35-50-20191126_143341.jpg
bottom of page